Мовні цікавинки


       

Один - числівник?


      Деякі вчені не вважають слово один числівником. Це слово не означає, на відміну від інших числівників, сукупність однорідних предметів. Сказати одна книга і просто книга у кількісному відношенні - одне і те ж. Я сказав одне і те ж. І це слово вживається в даному разі те саме.
       Одні вчені вважають це слово прикметником, інші - займенником, ще інші - числівником. Справді,  слово один має форми роду. Як не дивно, має він і форму множини. Така ж незвичайна якість властива і числівникам тисяча, мільйон. Відмінюється слово один як займенник: одного - того, одному - тому і т.д. Це слово часто зайве. Наприклад, ми просимо зважити не один кілограм цукру, а просто - кілограм. Лічачи щось, змінюємо слово один іншим - раз.
     Дуже часто це слово вживається у значенні інших частин мови. Наприклад: У боротьбі за щастя, за добро, справедливість ми не одні (не самі). Учні нашого класу як одна сім'я (єдина). Слово "один" має спільний корінь зі словами єдиний, одинокий. Одне із значень єдиний - "тісно зближений, згуртований". Водночас інше спільнокореневе слово одинокий має протилежні значення - "розташований окремо, ізольований", "самостійний".

   
       

                                 

Комментариев нет:

Отправить комментарий